2014 Trophy Winners

Congratulations to the following who were awarded trophies and cups at the Rawhiti Prizegiving for their achievements throughout the season:

MEN’S CUP AND TROPHY WINNERS 2014

WINNER

TROPHY/CUP

TROPHY/CUP

Nathan Andrews Senior Championship  
Blair Batson Senior Championship Runner Up  
Marty Rhodes Intermediate Championship Intermediate Stroke Champ
Gary Holt Intermediate Championship Runner Up Raeburn Cup (with Melanie Smith)
Gary Holt Maling Cup (with Fetone Humm)  
Dennis Cotton Junior A Championship Life Members Trophy *
Brian Hoare Junior A Championship, Runner Up  
Brent Wilson Junior B Championship  
Phil Henderson Junior B Championship, Runner up Junior B Stroke Champ
Nigel Turner Senior Stroke Championship Garth Anderson Memorial Trophy *
Noel McNicholas Junior A Stroke Championship, Runner Up  
Sam Anae Stevenson Cup  
Sone Aualiitia Best Stroke Trophy – 69  
Wayne Maddock Best Nett Trophy – 58  
H Burns Tom George Memorial  
Kit Tovio Trevor White Memorial George Horwell Trophy *
Paul Rumens Mitchell Cup  
John Stanbury Summer Cup  
Keith Te Momo Veterans Trophy Grandfather’s Trophy 
Kevin Maddock Patrons Trophy  
Bruce Gibbs Cy Shaw Memorial   
Steve Forsyth George Horwell Trophy *  
Paul Bennett Top Dog Trophy *  
Peter Burgess Top Dog Trophy * Garth Anderson Memorial Trophy *
Andy Lyell Garth Anderson Memorial Trophy *  
Jo Ah Kuoi Garth Anderson Memorial Trophy *  
Sean Beaumont Life Members Trophy *  
Michael Fox Angus Cup (with Kate Turner)   
Chris Vesty Mathieson Cup (with Mary Alder)  
     
 

* indicates Shared Trophies

 

 

LADIES CUP AND TROPHY WINNERS 2014

WINNER

TROPHY/CUP

TROPHY/CUP

Kate Turner Senior Championship, Bishop Cup George Horwell Trophy *, Best Net on Championship Qualifying Round
Kate Turner Angus Cup (with Michael Fox)
Ginny Cooper Senior Championship Runner Up
Sally Mene Intermediate Championship, Millard Cup Bronze LGU Medal, Best 4 LGU net scores Intermediate
Sally Mene Veterans Cup, 50+ Matchplay
Pene Maddock Intermediate Championship Runner Up
Marie Huggins Junior A Championship, Miles Cup George Horwell Trophy *, Best Net on Championship Qualifying Round
Marie Huggins Lilian Quartly Trophy, Most Improved Junior Watson Cup, Matchplay – weekend
Marie Huggins Patrons Trophy, Sunday – Best Stableford of day*  Whitford Rosebowl, Best 3 of 4 Stableford
Marie Huggins Bronze B LGU, Best 4 LGU net scores Junior  McKenzie Cup, Matchplay – mid week
Carol Hunter Junior Championship Runner Up Grandmothers, Midweek – best stableford *
Carol Hunter Life Members Trophy, Midweek – Eclectic Stb/ 2 days McCormack Cup, Midweek Best 3 of 4 stablefords
Denise Tovio Silver LGU Medal, Best 4 LGU nett scores Senior Patrons Trophy, Sunday – Best Stableford of day *
Denise Tovio O’Neill/Stephens Cup, Foursome Stroke Play* Presidents Trophy Midweek, Best Nett on day
Janine Morris Grandmothers, Midweek – best stableford* Rona Foubister Weekend, Eclectic Stableford over 2 days
Janine Morris Nan McGilligan Summer Cup, Midweek Stableford Best 3 rounds ABT Trophy Mid Winter Xmas Best Stableford
May McCaughan Over 70’s Cup, Over 70 Best  Over Wed & Sun game O’Neill/Stephens Cup, Foursome Stroke Play*
May McCaughan Summer Salver, Weekend Stableford Best 2 Rounds Birdie Tree Trophy, Junior
Di Barnes Patrons Trophy, Sunday – Best Stableford of day* Birdie Tree Trophy, Senior
Linda Anae Presidents Trophy Weekend, Best Nett on day Mona McCann Memorial, Best Stableford score for year *
Linda Anae Birdie Tree Trophy, Intermediate
Ann McKenzie Mona McCann Memorial, Best Stableford score for year * 
Melanie Smith Raeburn Cup (with Gary Holt)
Mary Alder Mathieson Cup (with Chris Vesty)

9 HOLES

Faey Sutherland 9 Hole Championship Cup 9 Hole Challenge Cup
Jean Bedford 9 Hole Championship Runner Up 9 Hole Ringers Cup
Margaret Brunner 9 Hole Stableford Cup, Wednesday Stableford
Fay Baran 9 Hole Margaret Stephens Memorial Cup 9 Hole Summer Trophy (Selva Roberts)
Kathleen Hema Presidents Trophy 9 Holes, Best Nett on day

* indicates Shared Trophies